best news

best news

پیاده‌رو به عابران بازمی‌گردداین در حالی است که قوانین مربوط به سدمعبر با توجه به شهروندان و پیاده‌محوری تنظیم شده‌اند اما در عمل در گوشه و کنار شهر این قوانین به‌راحتی آب خوردن زیرپا گذاشته می‌شوند.این مسئله ابعاد مختلفی دارد که حل آنها زمان زیادی لازم دارد؛ از اصلاح رفتارهای شهروندی گرفته تا ضمانت اجرایی برای عمل کردن نهادها و مأموران مسئول به قانون. حال اینطور که شهردار تهران گفته برنامه مدونی برای این منظور باید تنظیم شود و معاونت‌های شهرداری برای رفع مشکلات پیاده‌روها بدان عمل کنند.

محمدعلی نجفی که برنامه‌های خود را با شعار «شهری شهروندمدار» و «ارتقای کیفیت زندگی شهروندان» به شورای شهر تهران ارائه داد، دیروز در جلسه انتصاب شهرداران 6منطقه پایتخت گفت: «در شرایط فعلی این مشکل بسیار از هم گسیخته است؛ به‌طوری که باب شده تمام سوپرمارکتی‌ها و میوه فروشی‌ها پیاده‌روی جلوی مغازه خود را به تصرف درمی‌آورند که باید به آنها فرصت دهیم تا وسایل خود را از پیاده‌رو جمع کنند و با این موضوع برخورد کنیم.»
نجفی در بخشی از صحبت‌های خود حتی به مشکل عمل نکردن برخی از مأموران شهرداری نیز در این رابطه اشاره کرد؛ موضوعی که در سال‌های پیش چندان مورد توجه قرار نگرفت و به همین‌خاطر صدای گلایه شهروندان هم شنیده نشد و حالا باید آن‌را به فال نیک گرفت؛ «البته من می‌دانم که برخی در شهرداری از این افراد پول می‌گیرند.

مشکل دیگر مربوط به ساخت و سازهایی است که در کنار خیابان انجام می‌شود. مدت‌ها افراد پیاده‌روی جلوی ساختمان در حال ساخت را با حصاری می‌پوشانند و مانع تردد شهروندان می‌شوند.» شهردار تهران در عین حال گفت که البته گاهی این موضوع اجبار است که در این خصوص باید قاعده آن تعریف شود و در موارد غیر، مالک باید علی‌الحساب هزینه‌ای را پرداخت کند تا به‌دلیل پرداخت هزینه کار به درازا نکشد.

قانون چه می‌گوید؟

طبق بند 16 مصوبه شماره 1616 شورای‌عالی اداری، «مصالح ساختمانی و مازاد آن و ابزار کارساختمانی نباید بیش از یک سوم گذرگاه عمومی را اشغال نماید. درمواردی که اجرای عملیات ساختمانی ضرورت استفاده موقت بیش از یک سوم عرض پیاده‌رو را ایجاب نماید مالک مکلف است قبلا اجازه نامه لازم را از شهرداری دریافت دارد.» همچنین در دستورالعمل‌های نظام‌ مهندسی مربوط به ساخت و ساز، بخشی تحت عنوان آیین‌نامه پیش‌آمدگی‌های ساختمان در گذرها وجود دارد.

در این آیین‌نامه که مواد 12و 13دستورالعمل اجرایی ساخت‌وساز را‌ در برگرفته، جزئیاتی از میزان حق اشغال پیاده‌رو توسط سازندگان آمده است. جالب اینجاست که در توضیحاتی از ماده 13نکات ایمنی عابران و مجاوران کارگاه ساختمانی عنوان شده که البته طی سال‌های اخیر با ابلاغیه‌های جدید، تحولاتی از نظر نصب حصارهای رنگی صورت گرفته اما هنوز درخصوص تصرف بیش از حد قانونی پیاده‌رو مشکلات اساسی وجود دارد.

همه معبربانان آموزش می‌بینند

همانطور که گفته شد یکی از سدمعبرهای فعلی شهرهای کشور، به حضور دستفروش‌ها برمی‌گردد. در این بین، برخورد یا مدارا با دستفروشان همیشه حل مسئله را با اما و اگرهای فراوان روبه‌رو کرده است؛ چنان که در حالی بسیاری از شهروندان از دستفروشی به‌عنوان پدیده‌ای آزاردهنده و زشت یاد می‌کنند، عده‌ای دیگر هنگام جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان توسط نیروهای مسئول ناخودآگاه نسبت به این امر معترض می‌شوند.

از سوی دیگر هنوز هم حمایت‌های قضایی از مأموران رفع سدمعبر چالش‌های خودش را دارد و عمل نکردن برخی از مأموران به وظیفه قانونی خود، با زیر سؤال رفتن کار برخی همکاران آنها همراه می‌شود. به همین منظور اخیرا شهرداری تهران سعی کرده تا با راه‌اندازی بازارچه‌های موقت نسبت به ساماندهی دستفروشان اقدام کند. در ضمن دوره آموزشی مستمر ویژه مأموران انضباط شهری شهربان و حریم‌بان در دستور کار قرار دارد.

به گفته ابوالقاسم چیذری، مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری به تازگی نیز دوره آموزشی ویژه سرگروه‌های انضباط شهری شهربان و حریم‌بان تهران برگزار شد. وی با بیان اینکه آموزش‌ها از 2سال پیش آغاز شده است، گفت: «هدف از برگزاری دوره‌های آموزشی برای نیروهای انضباط شهری، افزایش سطح آگاهی‌های حرفه‌ای، حقوقی، انتظامی، قضایی و روانشناختی برای خدمت‌رسانی هرچه بهتر به شهر و شهروندان است.» وی اضافه کرد که در دور جدید این آموزش‌ها که 9روز به طول می‌انجامد، تمام نیروهای انضباط شهری تهران حضور خواهند داشت.

آغاز به‌کار بازارچه‌ها از دیروز

بازارچه‌هایی که برای ساماندهی دستفروشان راه‌اندازی شده، در 19نقطه از شهر تهران قرار دارد. این ساماندهی که فاز سوم ساماندهی دستفروشان محسوب می‌شود تا 5مهرماه دایر خواهد بود. شرکت شهربان شهر تهران در همین ارتباط اعلام کرده در همکاری با نیروی انتظامی با دستفروشانی که خارج از نقاط ساماندهی اقدام به دستفروشی کنند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.
روزنامه همشهری
1735انتهای پیام /*